VELUX logo
Produkter
Rådgivning og support
Husprojekter
Webshop

Dansk projekt i spil til international arkitekturpris

Dansk studieprojekt er blandt finalisterne i arkitekturkonkurrencen Light of Tomorrow by VELUX, hvis formål er at forme fremtidens arkitektur gennem dagslys.
Design board of modular ceramic cooling blocks, with stacked screen, diagrams, and workshop making process.

Et studieprojekt fra Det Kongelige Danske Akademi er udvalgt som et af otte regionale vinderprojekter i Light of Tomorrow by VELUX 2026 – en global arkitekturkonkurrence, der fokuserer på at udforske dagslysets rolle i fremtidens bygninger.

Projektet ved navn Evaporative Cooling Celosia er udvalgt blandt i alt 539 projekter fra 343 arkitektskoler over hele verden. Sophia Carmody, der står bag projektet, er hermed blandt en eksklusiv gruppe fremtidige arkitekter, der former nye tanker om dagslys, bæredygtighed og det byggede miljø.

Light of Tomorrow by VELUX er mere end en konkurrence – det er en langsigtet investering i de arkitekter, der skal designe morgendagens bygninger, hjem og byer. VELUX ønsker at gøre dagslys til et grundlæggende designelement og opbygge et globalt netværk af dagslysorienterede unge fagfolk ved at engagere unge studerende under uddannelse.

"Light of Tomorrow by VELUX er et spændende initiativ, som giver os et indblik i fremtidens arkitektur. Konkurrencen udfordrer de studerende til at gentænke, hvordan dagslys kan besvare globale udfordringer som klimaforandringer, ressourceeffektivitet og menneskers trivsel. Det er samtidig en måde at holde os tæt på nye idéer og sikre, at dagslys fortsat spiller en central rolle i, hvordan vi designer bedre og mere bæredygtige bygninger."

Tina Christensen, direktør for Light of Tomorrow by VELUX i VELUX Gruppen.
Hædret for passiv ydeevne

Evaporative Cooling Celosia er udviklet af Sophia Carmody fra Det Kongelige Danske Akademi under vejledning af Line Frederiksen. Projektet imponerede juryen med sit stærke forskningsgrundlag og sin genoplivning af traditionel evaporativ køling gennem en moderne keramisk blok. Systemet forbedrer mikroklimaet og reducerer varmestress uden mekanisk energi ved at absorbere fordampet vand og dermed køle luften. Juryen lagde vægt på projektets passive ydeevne, materialeforståelse og relevans for varme bymiljøer. Med nomineringen modtager den studerende 3.000 euro og underviseren 500 euro.

Hvad sker der nu?

Alle otte vindere inviteres til en femdages workshop i Barcelona, hvor de studerende skal præsentere deres projekter for en international jury ifm. UIA World Congress of Architects. Her udvælges én global vinder, som tildeles 4.000 euro til den studerende og 1.000 euro til underviseren.

Regionale vindere:
  • Vesteuropa: Woven Light, Lunds Universitet, Sverige
  • Østeuropa & Mellemøsten: Filtered Light, National Academy of Fine Arts and Architecture, Ukraine
  • Amerika: The Light as Memory, Pontifical Catholic University of Chile, Chile
  • Asien & Oceanien: Sun the Quilt, Xi'an University of Architecture and Technology, Kina
  • Afrika: Woven Time, Jomo Kenyatta University of Agriculture and Technology, Kenya
Særlige priser:

Derudover blev der uddelt tre særlige priser for fremragende arbejde inden for kategorierne

  • Dagslys i nye bygninger – Reclaiming the Tropical Plaza, Chulalongkorn University, Thailand
  • Dagslys i bygningsomdannelser – Folding Light, Tsinghua University, Kina
  • Dagslysundersøgelser – Evaporative Cooling Celosia, Det Kongelige Danske Akademi, Danmark
Om juryen

Juryen består af internationalt anerkendte arkitekter: James Carpenter (USA), Liene Jākobsone (Letland), Níall McLaughlin (Irland), Oya Atalay Franck (Schweiz) og Elena Arregui Jaeger fra VELUX (Spanien). Juryen roste den overordnede kvalitet og mangfoldighed i projekterne og fremhævede de mange måder, de studerende fortolkede temaet Light of Tomorrow og adresserede nutidige og fremtidige udfordringer gennem dagslys i arkitekturen. Projekterne blev vurderet ud fra deres brug af dagslys, forskning og dokumentation, innovation og den samlede præsentation.

Om Light of Tomorrow by VELUX

Light of Tomorrow by VELUX er en international konkurrence for arkitektstuderende, afholdt hvert andet år siden 2004. Udgaven i 2026 er organiseret i tæt samarbejde med International Union of Architects (UIA) og anerkendt af EAAE, ACSA og AIAS.

Om VELUX Gruppen

I mere end 80 år har ovenlysvinduer fra VELUX skabt bedre og sundere hjem verden over ved at lukke dagslys og frisk luft ind gennem taget. Vores brede produktsortiment omfatter ovenlysvinduer og -moduler til skrå og flade tage, gardiner og solafskærmning, rulleskodder samt monterings- og smart home-løsninger. Vores produkter hjælper med at skabe lyse, sunde og energieffektive rum for dem, der bor, arbejder, lærer og leger under taget. Vi arbejder globalt med salgs- og produktionsaktiviteter i 37 lande og beskæftiger omkring 11.500 medarbejdere verden over. VELUX Gruppen er ejet af VKR Holding A/S, der er ejet af Villum Fonden og medlemmer af Kann Rasmussen-familien. I 2025 omsatte VELUX Gruppen for 2,97 milliarder euro, mens VKR Holding omsatte for 4,11 milliarder euro. Samme år donerede Villum Fonden og VELUX FONDEN tilsammen 306 millioner euro til velgørende aktiviteter.
Person in a black blazer and light blue shirt, professional attire.

Forfatter

Christian Skov
Hansen
Pressechef, VELUX Gruppen

Om

Christian er pressechef hos VELUX Gruppen. Kontakt ham for presserelaterede spørgsmål.

E-mail

+45 21 71 95 86

LinkedIn

Publiceret

feb 24, 2026

Del